Jestes 41070545 gosciem na naszej stronie
Rafał Chmiel w pięknym stylu wygrał
wyścig mastersów w Wągrowcu

Takich wyścigów mastersów XC, tak licznie obsadzonych, nikt w Polsce - poza Wojciechem Gogolewskim, prezesem ogniwa TKKF "Pałuki" z Wągrowca - nie organizuje. W sobotę 11 października 2008 roku na terenie Ośrodka Rehabilitacyjno-Wypoczynkowego Wielspin w Wągrowcu stanęło na starcie 63 panów po trzydziestym roku życia z całego kraju.

63 mastersów stanęło na starcie w Wągrowcu.

20. Radosław Jaskulski (529) - Gniezno

To pierwsza dwudziestka pasjonatów cyklizmu, która w w sobotę 11 października stanęła na starcie zawodów kolarzy górskich w Wagrowcu, w ramach Wielkopolskiej Ligi Masters MTB o Puchar Thule. Stanęli i ci najmłodsi, i ci najstarsi, jak również i ci z przedziału wieku 40-49 lat.

Pierwsze metry pedałowania. Rafał Łukawski (502) na czele.

Za nimi w promieniach jesiennego słońca ustawiło się w kilku kolejnych rzędach jeszcze ponad 40 zawodników. Miło było popatrzeć na mastersów - pasjonatów kolarstwa górskiego po trzydziestym roku życia, którzy nad Jezioro Durowskie przyjechali tak bardzo licznie.

Sobotnie zawody w Wągrowcu były zawodami w jesiennym słońcu.

Jedna runda liczyła trzy kilometry, zaś dzielni mastersi mieli ich do pokonania aż siedem. Od startu, po sygnale sędziego głównego imprezy Wojciecha Jankowskiego, najszybciej ruszył Rafał Łukawski, za nim jak cień podążyli Zbigniew Górski, Rafał Chmiel, Wojciech Jurasz.

Rafał Chmiel (z lewej) - zwycięzca wyścigu mastersów - i Piotr Pawlak, szef Corratec Team Poznań.

Był to naprawdę piękny wyścig, w którym w drugiej połowie ton zaczął nadawać Rafał Chmiel (Strzelce Krajeńskie). I momentami wydawało się, że Zbigniew Górski dogoni 32-letniego Rafała Chmiela, to jednak ten zawodnik (Corratec Team Poznań) w końcówce powiększył przewagę nad rywalami i zdecydowanie wygrał. O całych 27 sekund. I bardzo, ale to bardzo się cieszył z tego sukcesu.

6. Paweł Bober - 1:07:01
W tej kategorii wystartowało 25 zawodników, ukończyło wyścig 23.

6. Andrzej Dondajewski - 1:10:50
W tej kategorii wystartowało 21 zawodników, ukończyło wyścig 20.

6. Kazimierz Kowalski - 1:02:16 (dubel)
W tej kategorii wystartowało 17zawodników, ukończyło wyścig 16.

Jerzy Briks (614), jest wysokiej klasy architektem - zaprojektował salon Polskie Meble w Poznaniu, ratuje się przed upadkiem.

Wyścig elity, 17 startujących, był wyścigiem, w którym o pierwsze trzy miejsca walczyli trzej zawodnicy z Wrześni: Radek Lonka, Krzysztof Maciejewski i Grzegorz Tomczak. Ta trójka pierwsze dwa okrążenia jechała razem, później Lonka i Maciejewski odskoczyli Tomczakowi. Osiem rund, 24 kilometry, najszybciej pokonał Radek Lonka - 1:06:46 h. Maciejewski był na mecie 9 sekund później.

W końcówce dzielnie walczył o trzecie miejsce i je zajął 21-letni student Poliechniki Warszawskiej Paweł Król (Warszawski Klub Kolarski), który z kolegami ze stolicy przyjeżdża na zawody Wielkopolskiej Ligi Masters i, podobnie jak oni, bardzo sobie je chwali.

6. Marcin Wichłacz - 1:14:25
W tej kategorii wystartowało 17 zawodników, ukończyło wyścig 14.

Wyścig juniorów był popisem zawodników UKS Sportowiec Piła, którzy na dystansie 21 km, 7 rund po 3 km, zajęli trzy pierwsze miejsca. Trzy następne zajęli zawodnicy z Jarocina. Wygrał Borys Góral, 18-latek z Piły w czasie 1 godziny 2 minut 1 sekundy.

6. Szymon Mikler - 1:05:19
W tej kategorii wystartowało 13 zawodników, ukończyło wyścig 11.

Wystartowało pięć kobiet. Wygrała Patrycja Petroczko ze Śremu, który dystans 12 km pokonała w czasie 46 minut 14 sekund.

Kobiety, 12 kilometrów (4x3 km) - wyniki

1. Patrycja Petroczko - 00:46:14 h
2. Katarzyna Jańczak - 00:46:58
3. Monika Cegła - 00:47:11
4. Małgorzata Nowacka - 00:48:58
5. Katarzyna Blajer - 1:00:18

Wyścig juniorek był popisem Weroniki Rybarczyk z Poznania, reprezentującej Uczniowski Klub Sportowy Trójka z Jarocina.

6. Natalia Zubrzycka - 00:45:07
W tej kategorii wystartowało 8 zawodników, ukończyło wyścig 7.

Panie masters, po 30. roku życia, wystartowały w liczbie siedmiu. Triumfowała Małgorzata Zellner z Poznania.

6. Julita Werner - 00:44:20
W tej kategorii wystartowało 7 zawodniczek, ukończyło wyścig 7.

Edyta Swat była pierwsza w kategorii kobiety masters II przed Marzeną Durlik, Julitą Werner i Kingą Zozulińską.

Ścigało się 16 juniorów młodszych. Wygrał Michał Kowalczyk ze Swarzędza przed Patrykiem Gogolewskim z Wągrowca i Bartłomiejem Dąbrową z Piły.

6. Dawid Stachurski - 00:48:20

W Wągrowcu licznie zjawili się młodzicy (19) - wygrał Rafał Stanisławski (Koźminek), młodziczki (20) - sukces Łucji Pietrzak (Koźminek) i żacy (19) - kolejne zwycięstwo Dawida Wieczorkiewicza (Piła).

Rafał Stanisławski z Koźminka wygrał wyścig młodzików.

W wyścigu dzieci wystartowały dwie dziewczynki i dwunastu chłopców. Wygrali: Agnieszka Wybieralska i Dawid Łączkiewicz.

Odbył się także wyścig superamatorów z udziałem trzech zawodników.

Piotr Drubka (2003) - tu w asyście mamy i taty - był jednym z trzech najmłodszych uczestników sobotnich zawodów w Wągrowcu.

Najmłodszymi uczestnikami sobotnich zawodów byli: Piotr Drubka (2003), Jakub Burdelski (2003) - obaj z Wągrowca i Sławomir Kasprzak (2004) z Kotlina.

W Wągrowcu wystartowało łącznie 204 zawodniczek i zawodników.

TEKST NAPISANY: 12 października 2008