6 kwietnia - Cytadela pełna cyklistów

Niespodziewany sukces
Aleksandra Dorożały w wyścigu elity
Paweł Bober z Poznania najlepszym mastersem

W niedzielę na poznańskiej Cytadeli odbyły się zawody kolarzy górskich o Puchar Thule 2008 – w ramach Wielkopolskiej Ligi Masters. Wystartowało w nich ponad 295 zawodników i zawodniczek (przed rokiem było ich 186) z całego kraju. Wyścig elity wygrał Aleksander Dorożała z Poznania, najlepszym mastersem okazał się Paweł Bober z Poznania.

Paweł Bober (503) i Zbigniew Górski (501) stoczyli piękną walkę w wyścigu mastersów.

W najważniejszym wyścigu, zawodników elity, wzięło udział 67 kolarzy. Mieli oni do przejechania ponad 21 kilometrów, siedem rund po trzy km oraz dojazd z linii startu na trasę rywalizacji. Od początku bardzo ostro ruszyli zawodnicy Corratec Teamu Bartosz Brzeziński i Radosław Lonka, zaś za ich plecami schował się Aleksander Dorożała, który mniej więcej w połowie dystansu wyszedł na prowadzenie i nie oddał go już do końca.

Aleksander Dorożała odniósł na Cytadeli spektakularny sukces.

Aleksander Dorożała (rocznik 1985) wygrał zdecydowanie, potwierdzając swe duże możliwości sportowe. Jego sukces nad Radkiem Lonką i innymi zawodnikami Corratec Teamu zapowiada bardzo ciekawą rywalizację w tym roku wśród zawodników elity, nie tylko w imprezach w ramach Wielkopolskiej Ligi Masters 2008.

1. Aleksander Dorożała, Poznań - 00:55:48 h
2. Radosław Lonka, Corratec Team - 00:56:12
3. Paweł Król, WKK Warszawa - 00:56:27
4. Jacek Lonka, Corratec Team - 00:56:42
5. Grzegorz Tomczak, Techpak Września - 00:56:49
6. Radosław Tecław, Corratec Team - 00:57:13

Wyścig juniorów, ścigało się 15 pasjonatów XC, wygrał w pięknym stylu Borys Góral (1990) z pilskiego klubu Speader. Zawodnik ten prowadził od startu do mety (sześć rund), stale zwiększając przewagę nad rywalami.

1. Borys Góral, Speader Piła
2. Łukasz Pihulak, MTB Żary
3. Michał Górniak, Speader Piła
4. Sebastian Swat, Przeźmierowo
5. Patryk Krauze, Speader Piła
6. Patryk Budzyński, Chełmno

W najliczniej obsadzonym wyścigu (6 rund - dokładnie 108 zawodników), mastersów - panów po trzydziestym roku życia, triumfował Paweł Bober z Poznania (Corratec Team). Od początku jechał on w czołówce, od połowy dystansu on i Zbigniew Górski (także Corratec Team) nadawali ton walce, zmieniając się na prowadzeniu. Walka o pierwsze miejsce rozegrała się na ostatnich kilkudziesięciu metrach, gdy Paweł Bober minimalnie wygrał ze Zbigniewem Górskim na finiszowym podjeździe.

Radosław Jaskulski, wielki pasjonat rowerów - reprezentujący firmę Skoda Polska, organizuje we wrześniu 2008 w Gnieźnie wielkie święto rowerów, w tym także maraton MTB.

Wielkim pechowcem okazał się Rafał Łukawski (Corratec Team), który jechał na trzecim miejscu, za dwójką prowadzących zawodników. I kiedy wydawało się, że będzie trzeci na mecie, na ostatniej rundzie zerwał łańcuch i w większości pokonał ją na własnych nogach - biegnąc po prostu.

Paweł Bober (z lewej) i Zbigniew Górski na mecie.

6. Krzysztof Torzyński, Międzyrzecz - dubel

Krzysztof Chłopkowiak (616) od kilkunastu lat jest jednym z najlepszych kolarzy górskich w Wielkopolsce.

Najlepszą kobietą niedzielnej imprezy na Cytadeli była Magdalena Hałajczak. Drugie miejsce, ze stratą jednej minuty 15 sekund, zajęła utalentowana Karolina Giezek, trzecia była Katarzyna Kasperczyk. Wielkim pechowcem w tej rywalizacji okazała się Agnieszka Gulczyńska (nr startowy 803), dziennikarka Wielkopolskiej Telewizji Kablowej, która musiała zejść z trasy na skutek defektu roweru.

Agnieszka Gulczyńska jechała po pewne trzecie miejsce, za Magdaleną Hałajczak i Karoliną Giezek, ale pech sprawił, że musiała zejść z trasy.

Wyścig juniorek wygrała zdecydowanie Weronika Rybarczyk przed Joanną Owczynników i Katarzyną Dębową.

W kategorii pań masters open triumfowała Malgorzata Zellner przed Jolantą Gałązką i Edytą Swat. Dwa dalsze miejsca zajęły Ewa Karpienia i Julita Werner,

Bardzo ciekawa była rywalizacja młodzików. Wystartowało ich 19 i mieli oni do pokonania dystans 9 km (trzy rundy po 3 km). Wygrał Rafał Stanisławski przed Piotrem Tomczakiem i Mateuszem Opielewiczem. Młodziczki miały do przejechania 6,0 km. Wygrała Łucja Pietrzak przed Wiktorią Stefańską i Marleną Wawrzyniak.

Oni pięknie kibicowali Paragwajczykowi Manuelowi Santa Cruz.

Spośród 30 juniorów młodszych najszybciej pedałował do mety (9,0 km) Oskar Pluciński (Corratec Team)przed Arkadiuszem Nowackim i Konradem Krzyżankiem.

Wyścig superamatorów (3,0 km) to triumf Arkadiusza Ceniucha przed Martinem Langiem i Lechem Andrzejewskim.

Wyścig żaków wygrał Dawid Wieczorek, dzieci młodszych - Zuzanna Wagner, dzieci starszych - Marta Adamska (dziewczynki) i Eryk Ostrowski (chłopcy).

Wyścigi na Cytadeli były, po raz kolejny, potwierdzeniem sprawności organizacyjnej TKKF, który je przeprowadził - w czym największa zasługa Wojciecha Gogolewskiego i jego wspólpracowników z Tomaszem Dróbką na czele.

Najlepszym zawodnikom puchary i dyplomy wręczali: prezes ogniwa TKKF "Pałuki" Wojciech Gogolewski oraz szef drużyny Corratec Team Piotr Pawlak.

Manuel Santa Cruz, trzykrotny mistrz Paragwaju w zawodach XC, przyznał w rozmowie z autorem tej strony, że wyścig na Cytadeli był dlań bardzo trudny.

Wielka sportowa rodzina Wiktorów, z jej seniorem - Stanisławem (dziennikarzem) w środku.

W niedzielę na Cytadeli było dużo licznych rodzin: choćby Stanisława Wiktora i jego najbliższych, państwa Brzezińskich, Swatów, Zaworskich, Górniaków z Piły, Kołodziejczyków z Chodzieży, Rybarczyków. Nie zabrakło także cudzoziemców, którzy - jak Manuel Santa Cruz (nr startowy 561) jest trzykrotnym mistrzem Paragwaju w zawodach XC (1999, 2000, 2001) i dziś zmagał się w twardej, jak sam przyznał, rywalizacji z polskimi mastersami. Innym cudzoziemcem był Węgier Gabor Sass (nr 451), który ścigał się z zawodnikami elity.

W niedzielę było słonecznie prawie przez prawie cały czas zawodów, choć zawodnicy elity i juniorzy kończyli jazdę w deszczu. Dużo ludzi fotografowało kolarzy, jak choćby Carina Chłopkowiak (www.sietek.info) i główny informatyk Polskapresse-Oddział Poznań Piotr Rakowski (wielki pasjonat rowerów). Jego zdjęcia z Cytadeli można już obejrzeć na stronie http://rakpol.eu/thule2008cytadela/index.html.

Wyniki - mastersi III (50-59 lat), ponad 18 km

Wyniki - mastersi II (40-49 lat), ponad 18 km

Wyniki - mastersi I (30-39 lat), ponad 18 km