Jestes 41070965 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-03-15
Niespodziewany sukces Łotysza

Polacy na dalszych miejscach na pierwszym etapie wyścigu kolarskiego Dookoła Katalonii

Niespodziewaną wygraną 23-letniego Łotysza Gatisa Smukulisa zakończył się pierwszy, liczący 166,9 kilometrów, etap wyścigu kolarskiego Dookoła Katalonii.

Łotysz (HTC) po samotnym finiszu przejechał linię mety w Lloret de Mar w czasie 4:08:48 h, z przewagą 28 sekund nad Włochem Alessandro Petacchim (Lampre). Trzecie miejsce wywalczył Hiszpan Jose Joaquin Rojas Gil (Movistar), który finiszował razem z Włochem. W tym samym czasie, co oni, finiszowało 87 innych kolarzy, w tym Hiszpan Alberto Contador (Saxo Bank Sungard).

Zaliczana do ProTour 100. edycja rywalizacji w Katalonii uważana jest za jedną z najcięższych górskich etapówek na świecie. Potrwa do 27 marca. Ze względu na kłopoty zdrowotne nie startuje ubiegłoroczny triumfator Hiszpan Joaquim Rodriguez (Katiusza).

Pierwszy etap wyścigu Dookoła Katalonii był również bardzo ważny dla polskiej grupy kolarskiej CCC Polsat Polkowice, która zadebiutowała w World Tour. Najlepszym reprezentantem tego zespołu okazał się Portugalczyk Jose Mendes, który uplasował się na 17. pozycji.

Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem okazał się Sylwester Szmyd (Liquigas-Cannondale). Zajął 68. miejsce. On jednak nie jest kolarzem polskiej grupy. Zawodnicy CCC Polsat zajęli dalsze pozycje. Tomasz Marczyński był 93. - 3:14 min. straty., Adrian Honkisz 115. (8:53 min.), Łukasz Bodnar 125. (8:53 min.), Mariusz Witecki 144. (13:17 min.), Marek Rutkiewicz 146. (13:17 min.), Jacek Morajko 150. (13.17 min.), a Błażej Janiaczyk 151. (13:17 min).

Na 111. miejscu zameldował się, strata 8 minut 53 sekundy, Maciej Paterski (Liquigas-Cannondale).

Na drugim z podjazdów pierwszej kategorii - Alt de Sant Grau pokazał się Jacek Morajko (CCC Polsat Polkowice), finiszując na piątej pozycji. Na ostatnich 40 km trasy spisywał się jednak dużo słabiej i ostatecznie sklasyfikowany został na 150. miejscu.