Aktualizowano: 2024-03-15
22 Polaków ściga się we Włoszech

Polak Przemysław Niemiec
najlepszym kolarzem zagranicznym

22 Polaków bierze udział w jubileuszowej 40. edycji wyścigu Settimana Ciclista Lombarda, która rozpoczęła się 31 marca. Po raz pierwszy w historii naszego kolarstwa, aż trzy polskie grupy zawodowe, wystartowały w prestiżowym wyścigu we Włoszech.

To jest prawdziwie polsko-włoski wyścig. Organizatorzy zaprosili trzy ekipy zawodowe z Polski - CCC Polsat Polkowice, Mróz ActiveJet i Aktio Group Mostostal Puławy. Oprócz tego, nasi rodacy startują także w takich zespołach jak: Miche (Przemysław Niemiec), Amore & Vita - Conad (Jarosław Dąbrowski), ISD - Neri (Bartosz Huzarski), Team Nippo (Mariusz Wiesiak) oraz Vacansoleil (Michał Gołaś).

Tomasz Marczyński (CCC Polsat Polkowice) dobrze rozpoczął kolarski sezon 2010. Mistrz Polski z 2007 roku na zdjęciu z najbliższymi w Złotoryi podczas szosowych MP 2008.

CCC Polsat Polkowice: Tomasz Repiński, Kamil Zieliński, Tomasz Marczyński, Adrian Honkisz, Adam Sznitko, Łukasz Bodnar, Tomasz Smoleń i Sylwester Janiszewski.

Mróz ActiveJet: Marek Rutkiewicz, Mariusz Witecki, Jacek Morajko, Krzysztof Krzywy, Piotr Osiński, Błażej Janiaczyk, Paweł Cieślik i Mateusz Taciak.

Aktio Group Mostostal Puławy: Raffaele Illiano, Robert Radosz, Adam Wadecki, Artur Detko, Michał Podlaski, Jarosław Kowalczyk, Dariusz Rudnicki i Kajetan Skrobich.

Wyścig rozpoczął się od bardzo ciekawego prologu, którym była wspinaczka na Colle Gallo. Na zawodników czekało 429 metrów przewyższenia na dystansie 6,6 kilometra. Najszybciej pokonał go Włoch Michele Scarponi (Androni Giocattoli) - 14:55 min. przed Włochem Matteo Carrarą (Vacansoleil Pro Cycling Team) - 17 sekund straty i Polakiem Przemysławem Niemcem (Miche) - 20 sekund straty do Scarponiego.

Etap pierwszy wygrał Polak Bartosz Huzarski (ISD - Neri), który na finiszu pokonał towarzyszy ucieczki: Szweda Michaela Stevensona (Sparebanken Vest - Ridley) i Włocha Manuele Caddeo (Zheroquadro Radenska). Etap został skrócony z powodu złych warunków pogodowych. Trójka uciekających zachowała 30 sekund przewagi nad goniącym ich peletonem. Po tym etapie koszulkę lidera zachował Włoch Michele Scarponi (Androni Giocattoli), Przemysław Niemiec zajmował trzecie miejsce.

Bartosz Huzarski (pierwszy z lewej) wygrał pierwszy etap wyścigu Settimana Ciclista Lombarda 2010. W roku ubiegłym, 25 czerwca w Śremie, wywalczył tytuł wicemistrza Polski w jeździe indywidualnej na czas.

Etap drugi wygrał Mattia Gavazzi (Colnago - CSF Inox) przed Roberto Ferrari (De Rosa - Stac Plastic) i Alberto Loddo (Androni Giocattoli). Michele Scarponi (Androni Giocattoli) pozostał liderem mając 16 sekund przewagi nad rodakiem Matteo Carrarą i 20 sekund nad Przemysławem Niemcem.

W sobotę 3 kwietnia zwycięzcą trzeciego etapu został Riccardo Riccò (Ceramica Flaminia), dla którego było to pierwsze zwycięstwo od czasu jego powrotu do kolarstwa po prawie dwuletniej dyskwalifikacji za stosowanie dopingu. Na mecie w Lumezzane (północne Włochy) Riccò pokonał Michele Scarponiego (Androni Giocattoli) i Matteo Carrarę (Vacansoleil).

W sobotę Przemysław Niemiec finiszował na miejscu czwartym, Bartosz Huzarski - ósmym, zaś Tomasz Marczyński - trzynastym.

Liderem wyścigu pozostaje Scarponi (10:09:37) przed Riccò (17 sekund straty), Carrara jest trzeci (18 sekund), na czwartym miejscu plasuje się Przemysław Niemiec (26 sekund straty do lidera).

W sobotę na starcie nie stanęli: Błażej Janiaczyk i Piotr Osiński (Mróz Active Jet), etapu zaś nie ukończyli: Dariusz Rudnicki (Aktio Group Mostostal Puławy), Kajetan Skrobich (Aktio Group Mostostal Puławy) i Krzysztof Krzywy (Mróz Active Jet). Wyścigu nie rozpoczął Tomasz Smoleń.

...
11. Bartosz Huzarski (Polska/ISD-Neri) - 1:08 min.
13. Tomasz Marczyński (Polska/CCC Polsat Polkowice) - 1:10 min.
22. Jarosław Dąbrowski (Polska/ Amore & Vita - Conad) - 1:54 min.
28. Michal Gołaś (Polska/Vacansoleil Pro Cycling Team) - 2:08 min.
42. Adam Sznitko (Polska/CCC Polsat Polkowice) - 3:05 min.
68. Sylwester Janiszewski (Polska/CCC Polsat Polkowice) - 5:20 min.
70. Jacek Morajko (Polska/Mróz Active Jet) - 5:24 min.
82. Łukasz Bodnar (Polska/CCC Polsat Polkowice) - 6:19 min.
85. Michał Podlaski (Polska/Aktio Group Mostostal Puławy) - 6:51 min.
89. Dariusz Batek (Polska/CCC Polsat Polkowice) - 7:24 min.
114. Tomasz Repiński (Polska/CCC Polsat Polkowice) - 11:19 min.
123. Marek Rutkiewicz (Polska/Mroz Active Jet) - 13:37 min.
125. Mariusz Wiesiak (Polska/Team Nippo) - 13:48 min.
126. Mariusz Witecki (Polska/Mróz Active Jet) - 14:02 min.
131. Robert Radosz (Polska/Aktio Group Mostostal Puławy) - 14:25 min.
132. Kamil Zieliński (Polska/CCC Polsat Polkowice) - 14:29 min.
140. Artur Detko (Polska/Aktio Group Mostostal Puławy) - 15:14 min.
142. Paweł Cieślik (Polska/Mróz Active Jet) - 15:29 min.
147. Jarosław Kowalczyk (Polska/Aktio Group Mostostal Puławy) - 16:22 min.
154. Adam Wadecki (Polska/Aktio Group Mostostal Puławy) - 18:19 min.
158. Mateusz Taciak (Polska/Mróz Active Jet) - 20:31 min.

6. Tomasz Marczyński (Polska/CCC Polsat Polkowice) - 44 sekundy

Faworytem numer jeden do końcowego zwycięstwa wydaje się Włoch Michele Scarponi (Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni), który wygrywał już ten wyścig w 2004 roku. Nie będzie on miał jednak łatwego zadania gdyż jego rodacy: Riccardo Ricco (Ceramica Flaminia) czy Matteo Carrara (Vacansoleil), również przyjechali do Lombardii po zwycięstwo.

Włosi nie powinni oglądać się tylko na siebie, ale i na Polaków. W wysokiej formie jest Przemysław Niemiec, umotywowany zwycięstwem etapowym jest też Bartosz Huzarski. Z polskich ekip najlepiej spisuje się Tomasz Marczyński (CCC Polsat Polkowice).

Kolarzom pozostały jeszcze dwa etapy. W niedzielę 4 kwietnia kolarze będą mieli do pokonania dystans 152,8 km wokół Grumello del Monte (wzdłuż północnego brzegu jeziora Iseo), w poniedziałek piąty i zarazem ostatni etap o długości 153 km - z Montello do Bergamo.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że wyścig Settimana Ciclista Lombarda w przeszłości wygrywali: Stanisław Szozda - 1974, Janusz Bienek - 1977, Czesław Lang - 1980, Andrzej Serediuk - 1983 i Zenon Jaskuła - 1986.