Aktualizowano: 2024-04-18
Tom Boonen wygrał
trzeci etap Tour of Qatar

Maciej Paterski nie stracił ani sekundy

Tom Boonen (Quick Step) w imponujący sposób finiszował dzisiaj i wygrał trzeci etap Tour of Qatar. Linię mety przejechał z prędkością ponad 70 kilometrów na godzinę.

Belg pokazał, że nic nie stracił ze swych sprinterskich umiejętności i najszybciej finiszował z peletonu w miejscowości Mesaieed, położonej na południe od Dohy - stolicy Kataru. Wyprzedził on Heinricha Hausslera (Cervélo TestTeam) i Baden Cooke'a (Saxo Bank), po tym jak na końcówce etapu doszło do kraksy, w której leżało wielu kolarzy.

Boonen uniknął upadku, który zdarzył się w środku peletonu, dobrze rozprowadzony przez swego nowego kolegę z drużyny Niemca Andreasa Stauffa. Belg bardzo mocno pociągnął na ostatnich dwustu metrach, wyprzedzając rywali. Jego komputerek odnotował prędkość 72,8 km/h, on zaś sam opisał swój sprint jako jeden z najszybszych w swej karierze.

Holender Wouter Mol (Vacansoleil) nie uczestniczył w kraksie, finiszował na 19. miejscu - z tym samym czasem co Boonen - i zachował koszulkę lidera. Belg Geert Steurs (Topsport-Vlaanderen) zajmuje drugioe miejsce w klasyfikacji generalnej - ze stratą 9 sekund do prowadzącego, Boonen przesunął się na miejsce trzecie - 1.55 min. straty - dzięki 10 sekundom premii za swe zwycięstwo.

Dzisiejszy sukces Boonena to jego pierwsza wygrana w tym roku i zarazem 16. zwycięstwo etapowe w Tour of Qatar.

Jedyny Polak startujący w Tour of Qatar 2010 Maciej Paterski (Liquigas-Doimo) zajął 26. miejsce z tym samym czasem co Tom Boonen. Kolarz z Jarocina po trzech etapach zajmuje 86. miejsce - ze stratą 11 minut 21 sekund. Sklasyfikowanych jest 125 kolarzy.