Jestes 41071520 gosciem na naszej stronie
Andre Greipel lubi
wygrywać w Australii

Pół peletonu uczestniczyło w kraksie

Niemiec Andre Greipel z teamu HTC-Columbia wygrał po finiszu z peletonu pierwszy etap rozpoczynającego sezon kolarski 2010 wyścigu Santos Tour Down Under, długości 141 km z Clare do Tanundy. W zasadniczej grupie linię mety minął Lance Armstrong.

Greipel, który w ubiegłym sezonie wygrał między innymi ostatni etap 66. Tour de Pologne, wyprzedził Belgów - Gerta Steegmansa (Team RadioShack) oraz Juergena Roelandtsa (Omega Pharma-Lotto) na finiszu, popisując się sprinterskimi umiejętnościami.

Greipel potrzebował 3 godzin 15 minut 30 sekund na pokonanie dystansu 141 km, otrzymał premię 10 sekund i został liderem wyścigu. Gert Steegmans (Team RadioShack) zajmuje drugie miejsce - ze stratą 4 sekund do Niemca, trzecie Szwajcar Martin Kohler (BMC) - też ze stratą 4 sekund.

Lance Armstrong przyjechał do mety w peletonie, podobnie jak mistrz świata Australijczyk Cadel Evans (BMC Racing Team). Jedyny startujący w wyścigu w Australii Polak Maciej Paterski (Liquigas-Doimo) stracił do zasadniczej grupy ponad sześć minut.

Etap rozpoczął się gigantyczną kraksą, wielkim bam bam, zanim kolarze wyjechali z miasta Clare. Zdarzyła się ona raptem 300 metrów po stracie, kiedy jeden z zawodników teamu Euskaltel-Euskadi uderzył w drogowy słup oświetleniowy. Uczestniczyło w niej prawie 60 zawodników, w tym Australijczyk Cameron Meyer(Garmin-Transitions) i aktualny mistrz świata Australijczyk Cadel Evans. Ten ostatni po upadku musiał szybko zmienić obuwie i dopędzić peleton, co mu się udało.

38-letni Lance Armstrong, siedmiokrotny triumfator Tour de France, jest 49., Cadel Evans 53., a Maciej Paterski 92. Pierwszy etap ukończyło 132 zawodników.

Andre Greipel wygrał Tour Down Under w 2008 roku. Przed rokiem miał duże szanse na kolejne zwycięstwo w tym wyścigu, ale na trzecim etapie miał kolizję z zaparkowanym motocyklem policyjnym. Odniósł rany, z których najgroźniejszą było złamanie obojczyka, co wykluczyło go na cztery miesiące z kolarskiej rywalizacji.

Jutro drugi etap o długości 133 km. Kolarze pojadą z Gawler do Hahndorf.