Jestes 41033464 gosciem na naszej stronie
Czy Maja Włoszczowska, Aleksandra Dawidowicz
i Marek Galiński polecą do Pekinu

W minioną niedzielę, wyścigami elity kobiet i elity mężczyzn, zakończyły się we włoskim Val di Sole mistrzostwa świata w kolarstwie górskim. Wśród pań triumfowała Hiszpanka Margarita Fulana, najlepszym panem okazał się Szwajcar Christoph Sauser.

Dla polskiej reprezentacji, kierowanej przez trenera Andrzeja Piątka, był to championat dość pomyślny. Największy sukces odniosła 21-letnia Aleksandra Dawidowicz, która w wyścigu U23 zdobyła brązowy medal. Nasza sztafeta cross country zajęła czwarte miejsce, minimalnie przegrywając (o 26 i 25 sekund) z ekipami Szwajcarii i Włoch. Maja Włoszczowska była piąta w wyścigu elity kobiet, piąte miejsce wywalczyła także juniorka Natalia Gorycka. Utalentowany junior Marek Konwa z Zielonej Góry zajął dziesiąte miejsce. Marek Galiński był 17. w elicie mężczyzn i potwierdził poza granicami Polski, że jest nadal najlepszym zawodnikiem w naszym kraju w tej kategorii wiekowej.

We Włoszech były dwie Wielkopolanki: Ola Dawidowicz z Koźminka i Weronika Rybarczyk z Poznania - reprezentująca UKS Jaroma Trójka z Jarocina. Poznanianka ma 17 lat, startuje w kategorii juniorka i w Val di Sole zajęła 26. miejsce w klasyfikacji generalnej (18. miejsce wśród juniorek z Europy, 9. miejsce wśród rówieśniczek z rocznika 1991).

Kolarzy górskich naszego kraju czeka wiele jeszcze imprez w tym roku - lipcowe Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Górskim w Kielcach, jak również w połowie sierpnia zawody Bank BPH Grand Prix MTB w Jeleniej Górze (organizowane przez Czesława Langa).

Po nich nasi reprezentanci, troje - dwie panie i jeden mężczyzna, odlecą do Pekinu na Igrzyska Olimpijskie. Kibice kolarstwa górskiego czekają na decyzje trenera Andrzeja Piątka. Jeśli chodzi o panów, miejsce Marka Galińskiego (33 lata) w ekipie Polski na Pekin wydaje się być niezagrożone, podobnie jest z Mają Włoszczowską. Kto będzie tą drugą panią? Anna Szafraniec nie może uznać tegorocznego sezonu za zbyt udany, może zatem trener Andrzej Piątek zabierze Olę Dawidowicz do Pekinu?