R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41034871 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-03-15
Cykl wyścigów Bank BPH Grand Prix MTB
rozpoczyna się w Szczawnie Zdroju

 

Dla czołówki polskich kolarzy górskich droga do Pekinu prowadzi przez organizowany od 13 lat przez Czesława Langa cykl wyścigów, który w tym sezonie odbywać się będzie pod nazwą Bank BPH Grand Prix MTB. Podczas ostatniej z imprez GP, 16 sierpnia w Jeleniej Górze, odbędzie się uroczyste pożegnanie olimpijczyków.

Grand Prix to nie tylko okazja do przetestowania formy potencjalnych olimpijczyków i dokonania ostatecznej selekcji reprezentacji. Właśnie w zawodach tego cyklu rozpoczynali kariery sportowe wszyscy czołowi polscy specjaliści w kolarstwie górskim - z trzykrotnym uczestnikiem igrzysk Markiem Galińskim i wielokrotnymi medalistkami MŚ i ME - Mają Włoszczowską i Anną Szafraniec.


Marek Konwa jest wielką nadzieją polskiego kolarstwa górskiego. Na zdjęciu z Czesławem Langiem i burmistrzem Czarnkowa Franciszkiem Strugałą. Zawody MTB, czerwiec 2006 - Czarnków

Tegoroczny cykl składać się będzie z czterech imprez. Grand Prix rozpoczną 4 maja zawody w Szczawnie Zdroju, kolejne wyścigi odbędą się w Bielawie (17 maja), Nałęczowie (30 maja) i Jeleniej Górze (16 sierpnia). Wyścigi GP rozgrywane są w wielu kategoriach wieku - od młodzików po zawodniczki i zawodników elity, a w każdej z imprez startuje około 300 uczestników.

Pomysłodawca i organizator cyklu Grand Prix Czesław Lang z każdym rokiem utwierdza się w przekonaniu, że podjęta przed 13 laty inicjatywa doskonale się sprawdziła i przynosi efekty - nie tylko w aspekcie czysto sportowym.

"Kolarstwo górskie jest bardzo popularne na świecie i w Polsce, w tym czasie MTB stało się dyscypliną olimpijską, nasi zawodnicy startowali w Atlancie, Sydney, Atenach, a teraz przygotowują się do startu w Pekinie. Nazwiska Mai Włoszczowskiej, Ani Szafraniec i Marka Galińskiego są znane wszystkim kibicom sportu w Polsce, a przecież ich sława rosła razem z Grand Prix. Na tych zawodach uczyli się kolarskiego abecadła, tu zdobywali pierwsze szlify i odnosili pierwsze sukcesy, a teraz są gwiazdami, od których mogą się uczyć inni" - przypomina Lang.

Wicemistrz olimpijski z Moskwy podkreśla jednocześnie, że to tylko jedna strona medalu. Druga - to popularyzacja kolarstwa jako sportu powszechnie dostępnego, rodzinnego, dającego możliwość kontaktu z naturą. Zawody Grand Prix to jednocześnie pierwsza przygoda z wielkim sportem dla najmłodszych zawodników.

Organizatorzy starają się tak dobierać trasy poszczególnych wyścigów, aby spełniały kryteria międzynarodowej rywalizacji czołowych kolarzy walczących o zwycięstwo w całym cyklu a jednocześnie były dostępne dla młodszych i mniej doświadczonych uczestników. Doborem i przygotowaniem tras zajmuje się dwukrotny kolarski mistrz świata Lech Piasecki.

Oto jak Piasecki charakteryzuje poszczególne zawody tegorocznego cyklu:

Szczawno Zdrój (4 maja)
.Trasa w dużej części przebiega przez Park Zdrojowy i jest wytyczona w terenie, na którym z jednego miejsca można kilkakrotnie widzieć kolarzy rywalizujących na trudnych technicznie odcinkach. Runda bardzo ciężka, interwałowa. Z dużą liczbą stromych podjazdów i zjazdów. Lekki odpoczynek na odcinku przebiegającym przez deptak, gdzie usytuowana jest linia mety.

Bielawa (17 maja). Trasa usytuowana na Łysej Górze koło Bielawy. Runda przebiega w terenie odkrytym, o długości 2800 m, składa się z dwóch długich podjazdów i dwóch zjazdów. Podłoże twarde; trawa i polne drogi. W czasie opadów deszczu zawodnicy nie powinni mieć problemu z pokonaniem trasy na rowerze. Z centralnego punktu można obserwować cały wyścig.

Nałęczów (31 maja). Podłoże trawiaste, drogi polne i leśne, zjazd przed meta po płytach betonowych. Trasa w dużej części przebiega w terenie zalesionym. Trasa trudna, interwałowa, z dużą liczbą stromych podjazdów i zjazdów. Profil bardzo wymagający. Lekki odpoczynek na odcinku trasy przebiegającym przez polanę, gdzie usytuowana jest linia mety.

Jelenia Góra (16 sierpnia
). Trasa usytuowana na Górze Szybowcowej koło Jeleniej Góry. Teren odkryty, runda długości 2800 m wytyczona na zboczu Góry Szybowcowej, okrążenie składa się z dwóch bardzo stromych zjazdów i wymagających podjazdów. Podłoże twarde; trawa i polne drogi. W czasie opadów deszczu zawodnicy będą mieli dodatkowe utrudnienia, w szczególności na końcówce stromego podjazdu.

Bank BPH Grand Prix MTB to impreza całodzienna. Pierwsze wyścigi w każdej z czterech miejscowości - rywalizacja młodzików - rozpoczynają się o 9.30, zakończenie wyścigu elity mężczyzn planowane jest na godz. 18.00.

W tym miejscu warto podkreślić, że polscy kolarze górscy (panie i mężczyzni) przez sezony 2006 i 2007 zdobywali punkty w klasyfikacji UCI i na ich podstawie uzyskali prawo do wystawienia trzech zawodników na Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Dwa z nich przypadną paniom, jedno mężczyznie.

 

 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL