Jestes 41072735 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-03-15
Marek Galiński w Nieporęcie przegrał o sekundę

Triumfował obiecujący Piotr Brzózka

W niedzielę w Nieporęcie koło Warszawy odbył się pierwszy z dziesięciu tegorocznych maratonów, które organizuje w Polsce firma G&G Promotion Grzegorz Golonko. Na trzech dystansach (mini, mega, giga) rywalizowało prawie 850 pasjonatów MTB. Linię mety pokonało 807 zawodniczek i zawodników.

Marek Galiński (nr startowy 20) gotowy do jazdy na trasie maratonu w Nieporęcie.

Gwiazdą niedzielnej imprezy był Marek Galiński, najwybitniejszy polski kolarz górski. Ten trzykrotny olimpijczyk (Atlanta - 1996, Sydney - 2000, Ateny - 2004), wielokrotny zwycięzca zawodów Czesława Langa, w tym roku startuje w barwach klubu kolarskiego CCC Polsat Polkowice.

Kilka chwil przed startem.

W Nieporęcie stanął na starcie prawie w ostatniej chwili. Dzień wcześniej był jeszcze w Szwajcarii, ale prosto z warszawskiego lotniska przyjechał nad Zalew Zegrzyński, by ścigać się z innymi. Popularny w środowisku kolarzy górskich "Diabeł", rocznik 1974, zdecydował się na jazdę na trasie mega. Na tym dystansie, 46,5 km, ukończyło rywalizację 41 pań i 513 mężczyzn.

Robert Banach z Gdańska (nr 71) i Patryk Sawicki z Warszawy (nr 67) na czele. Krzysztof Maciejewski z Wrześni (nr 1535) tuż za nimi.

Marek Galiński wygrał swą kategorię wiekową (M3), ale na metę przyjechał jako drugi. O sekundę przegrał z młodszym kolegą klubowym Piotrem Brzózką. Znany polski kolarz Cezary Zamana był szósty, o jedno miejsce i jedną sekundę szybszy był Krzysztof Maciejewski z Wrześni (duży talent). Aleksander Dorożała z podpoznańskiej Rokietnicy był ósmy w klasyfikacji generalnej (piąty w kategorii M2). Dobrze wypadli na trasie mega także inni Wielkopolanie: Marcin Nowak z Poznania, Roman Kołodziejczyk z Chodzieży, Bartosz Brzeziński z Poznania, Fabian Florek z Konina, Rafał Łukawski z Poznania, Piotr Schondelmeyer z Poznania. Zdzisław Baran ze Złotowa był 28 na mecie, ale wygrał swą kategorię M5 (50 lat i więcej).

Nie zabrakło w Nieporęcie Zbigniewa Jędrzejczaka (Kórnik), Marka Witkiewicza (Poznań), Pawła Rychlickiego z Poznania (jeździł kiedyś w grupie kolarskiej Mróz), jak również lekarzy z Grodu Przemysła - Wojciecha Jurasza i Dariusza Szkudlarczyka.

Dystans giga (82,5 km) wygrał Andrzej Kaiser z Bytowa, najlepszym Wielkopolaninem był Wojciech Rakowski (ósmy w klasyfikacji generalnej, trzeci w swej kategorii - M3). Najdłuższą trasę pokonało 203 kolarzy.

191. Jerzy Briks (Suchy Las) - 4:49;29

Na najkrótszym z dystansów, mini - 25,5 km, zdecydowanie wygrał Oskar Pluciński z Konina, który w tym roku startuje w zawodach jako junior młodszy - przed rokiem ścigał się jako młodzik. Michał Weiss z Ostrowa był trzeci, z czasem gorszym o 22 minuty od zwycięzcy. Bardzo dzielnie pedałował na trasie mini Piotr Witkowski, wiceburmistrz Chodzieży, który na 32 sklasyfikowanych mężczyzn zajął szóste miejsce (pierwsze w kategorii M3).

Daniela Binienda (nr 1214) z Poznania zajęła drugie miejsce wśród kobiet na dystansie mini.

Najdzielniejszą Wielkopolanką w Nieporęcie była Jolanta Gałązka (Kórnik), która zdecydowała się na jazdę na dystansie giga i zajęła w klasyfikacji generalnej 7 miejsce (drugie w swej kategorii K3). Wygrała Anna Sadowska z Krakowa. Ukończyło rywalizację 13 kobiet.

Poza Markiem Galińskim w Nieporęcie wystartowali także inni znani polscy specjaliści MTB: Marek Cichosz z Bytowa, Adrian Brzózka z Polkowic, Robert Banach z Gdańska. Impreza, jak podkreślali jej uczestnicy, była niezwykle udana. Następna w cyklu 1 maja w Karpaczu.