R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyślij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jesteś 26664432 gościem na naszej stronie
Aktualizowano: 2018-06-14

 
Rowerami w słońcu na Gontyniec

 

30 kilometrów przed maratonem Czesława Langa  

Wojciech Gogolewski (42 lata), Marek Zatt (33), Maciej Pawiński (40), Aleksander Prus (22), Maciej Szajowski (36), Henryk Huzar (57), Jan Rewoliński (43), Witold Borkowski (24), Maciej Roguszka (31), Adam Bernaciak (55), Roman Kołodziejczyk (40), Tadeusz Kaczmarek (59), Zbigniew Rycerz (41), Tomasz Felcyn (37), Paweł Smyk (39), Wiesław Radomski (50) Piotr Prus (47) i Piotr Kurek (62).

Osiemnastu mężczyzn, pasjonatów kolarstwa górskiego, spotkało się w sobotę 24 marca w Chodzieży, by na swych rowerach zapoznać się z trasą maratonu MTB, który w tym mieście i jego okolicach zorganizuje w końcu kwietnia Czesław Lang.


Wielkopolscy entuzjaści MTB gotowi do sezonu 2007.
Fot. archiwum Piotra Kurka

Henryk Huzar i autor tych słów zjawili się jako pierwsi na miejscu zbiórki - przed pływalnią "Delfin". Niebawem nadjechał Roman Kołodziejczyk, jeden z najlepszych kolarzy górskich w Wielkopolsce, do którego z prośbą i życzeniem o wyznaczenie trasy maratonu zwrócił się Lech Piasecki, przed laty wspaniały szosowiec - dziś prawa ręka Czesława Langa. Tej prawie godzinnej zbiórce pasjonatów MTB przyglądał się Krzysztof Kaniewski z lokalnej telewizji Antserwis.

Przygotowanie rowerów - sprawdzenie ciśnienia w oponach, stanu amortyzatorów, wspólne zdjęcie całej osiemnastki i kilkanaście minut po 11 ruszyli w drogę. Ruszyli w pełnym słońcu, choć dzień wcześniej upiornie lało, przez ulice Chodzieży, by za wiaduktem rozpocząć mozolny podjazd.

– Tak też będzie w niedzielę 29 kwietnia. Start do maratonu nastąpi w centrum miasta, za wiaduktem rozpocznie się ściganie na całego - to słowa Romana Kołodziejczyka, który kocha kolarstwo MTB, wygrywa wyścigi mastersów i jest podwójną ikoną: wielkopolskiego kolarstwa górskiego i swego miasta - Chodzieży.

Cóż można w wielkim skrócie powiedzieć, w sobotę w pełnym słońcu jeździliśmy po podchodzieskich lasach, wokół pięknych jezior - Karczewnik i Strzeleckiego, wokół amfiteatru. Były długie podjazdy, był czas na chwilę odpoczynku na płaskich odcinkach leśnych dróg, były też zjazdy - niekiedy karkołomne.


W lesie nie brakowało kałuż.
Fot. Piotr Kurek

– Romek jest stąd, tu się urodził, zna każdy kawałek lasu - to słowa Marka Zatta, obok którego miałem okazję większą część trasy przejechać, a który dopiero przed trzema laty spróbował swych sił w zawodach MTB. – Niech się nie łudzą ci, którzy myślą, że maraton w Chodzieży będzie łatwy - przekonywał mnie sympatyczny chodzieżanin.

Przez dwie godziny pokonaliśmy prawie 30 kilometrów, zatem średnia prędkość wyniosła prawie 15 km/h. Tak też będzie zapewne 29 kwietnia, kiedy to w Chodzieży Czesław Lang otwiera nowy rozdział swych kolarskich przedsięwzięć. W sobotę pięknie w podchodzieskich lasach świeciło słońce, temperatura na mym rowerowym komputerku wynosiła 14 st. Celsjusza, i w słońcu wjechaliśmy na najwyższe wzniesienie w okolicy - na Gontyniec.

Cóż, podjazd jest morderczy, jedzie się w stronę masztu telefonii komórkowej, później skręt w prawo i piękny, długi zjazd - w stronę szosy. I powrót do Chodzieży szosą, w przekonaniu, że okolice tego miasta urzekną w kwietniu maratończyków na rowerach.


Wielkim pechowcem sobotniego przejazdu okazał się Henryk Huzar, w którego rowerze powtarzalnych cyklów podjazdów i zjazdów nie wytrzymał łańcuch.

 

Czesław Lang, świetny przed laty szosowiec, wicemistrz olimpijski z Moskwy (1980), dziś jest jednym z najważniejszych organizatorów imprez kolarskich w Europie. Od ponad dziesięciu lat z rozmachem przeprowadza kolejne edycje Tour de Pologne, jak również wyścigi MTB. W tym roku formuła tych ostatnich zmienia się, gdyż pięciu tegorocznym edycjom AutoSkoda Grand Prix MTB (zawsze w sobotę), towarzyszyć będzie zawsze w niedzielę maraton. Dla wszystkich chętnych. Ten w Chodzieży będzie pierwszym, inaugurującym. 

                                                                                Piotr Kurek

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzieży rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL