Jestes 41032284 gosciem na naszej stronie
Michał Górniak i Marek Witkiewicz
najlepsi w elicie i wśród mastersów

Udany finał Thule Cup 2013 w Wągrowcu

Michał Górniak niezagrożenie zbliża się do linii mety. Wągrowiec, 4 sierpnia 2013.

Michał Górniak z Piły wygrał w imponującym stylu w niedzielę w Wągrowcu zawody XC Thule Cup 2013 w kategorii elita. Podobnie uczynił to Marek Witkiewicz wśród mastersów. Była to finałowa edycja tegorocznego cyklu, na który złożyły się w imprezy w Pniewach, Mosinie i Wągrowcu właśnie.

Michał Górniak jest zawodnikiem elity (rocznik 1990), ale bez licencji, i w tym roku w tej kategorii wiekowej odniósł wiele spektakularnych sukcesów. W końcu kwietnia (dokładnie 27) w Warszawie okazał się najlepszy na dystansie Grand Fondo w Skandia Maraton Lang Team wśród amatorów. Stanął wówczas na Agrykoli na najwyższym miejscu podium i bardzo, ale to bardzo się cieszył.

Swój warszawski sukces powtórzył w maratonach Skandii i Czesława Langa jeszcze cztery razy, gdyż wygrywał na najdłuższym dystansie także kolejno w Krakowie (18 maja), Krokowej (25 maja), Dąbrowie Górniczej (8 czerwca) i Bytowie (15 czerwca).

Do tej listy swych tegorocznych osiągnięć sportowych w niedzielę w Wągrowcu dopisał kolejne zwycięstwo. Tym razem podczas finałowej edycji Thule Cup 2013. Na starcie w kategorii amatorskiej elity stanęło ponad dwudziestu zawodników, którzy musieli pokonać jedną rundę rozjazdową oraz siedem okrążeń o długości 3,5 km.

Najlepsi mastersi wągrowieckich zawodów XC.

Po starcie uformowała się kilkuosobowa grupa, w której jechali Michał Górniak, jego młodszy brat Paweł Górniak, Sebastian Swat, Kacper Szczepaniak, Paweł Król i Wojciech Wiktor. Razem z nimi jechał także Patryk Adamkiewicz, tegoroczny wicemistrz Polski juniorów MTB, gdyż rywalizacja zawodników elity i juniorów odbywała się w jednym wyścigu.

Przez ponad pięć rund cała ta grupa jechała razem, ale na przedostatnim okrążeniu Michał Górniak odskoczył rywalom zdecydowanie i swą przewagą nad nimi jeszcze powiększył na ostatniej rundzie o pięć sekund. Drugi był Kacper Szczepaniak, trzeci Paweł Górniak.

– Wygrywam w tym roku, co mnie cieszy - powiedział Michał Górniak. – Sam jestem zaskoczony łatwością, z jaką dziś zwyciężyłem. I nie potrafię nawet sam sobie odpowiedzieć, jak godzę opiekę nad kilkumiesięczną córeczką, studia na Politechnice Poznańskiej, treningi oraz wyścigi XC i maratony MTB.

6. Wojciech Wiktor, Poznań - 01:14:22.13

Wyścig juniorów wygrał w ładnym stylu Patryk Adamkiewicz ze Skórzewa, który uzyskał czas 01:11:23.33. Wyprzedził on drugiego na mecie Artura Sobkowiaka z Piły o cztery minuty i 15 sekund. Trzecie miejsce zajął Jakub Zaworski ze Środy Wielkopolskiej.

Do Wągrowca przyjechało 25 mastersów, którzy ścigali się na jednej rundzie rozjazdowej i sześciu okrążeniach po 3,5 każde. Po starcie najszybciej ruszył Marcin Wichłacz z Poznania, ale ostatecznie wygrał Marek Witkiewicz z Poznania (rocznik 1958) przed Kazimierzem Szczepaniakiem ze Zwierzyna i Marcinem Wichłaczem.

10. Sławomir Bączyk, Środa Wielkopolska - 01:17:00.81

W poszczególnych kategoriach zwyciężali: MI (30-39 lat) - Marcin Wichłacz, MII (40-40 lat) - Kazimierz Szczepaniak, MIII (50-55 lat) - Marek Witkiewicz, MIV (56 lat i więcej) - Jan Dymecki.

Wyścig elity kobiet wygrała Weronika Rybarczyk z Poznania przed Martą Gogolewską z Wągrowca i Darią Kasztaryndą z Chodzieży.

W pozostałych kategoriach wygrali: kobiety masters - Monika Cegła (Raszków), juniorka - Dominika Smyk (Wągrowiec), junior młodszy - Paweł Sroka (Chodzież), młodziczki - Patrycja Dukarska (Środa Wielkopolska), młodzik - Marcin Konik (Raszków), żak - Mateusz Zieliński (Raszków). Ścigały się także dzieci do lat dziesięciu.

Najmłodsze dzieci i Wojciech Gogolewski - główny organizator imprez MTB w Wielkopolsce.

Na zakończenie imprezy wręczono puchary najlepszym zawodniczkom i zawodnikom w poszczególnych kategoriach wiekowych tegorocznego cyklu Thule Cup 2013, którzy zdobywali punkty podczas imprez w Pniewach (12 maja), w Mosinie (30 czerwca) i Wągrowcu (4 sierpnia) właśnie.