Jestes 41034345 gosciem na naszej stronie
Polska sztafeta na 15. miejscu

Mistrzostwa Świata MTB w Szwajcarii

Marek Konwa (z lewej) jest wielkim talentem kolarskim. 11 marca tego roku ukończył dopiero 21 lat. Cała przyszłość jest przed nim. Maraton MTB w Osiecznej, 12 września 2010.

Mimo świetnego początku, Polacy nie będą dobrze wspominać środowej rywalizacji w sztafecie na Mistrzostwach Świata MTB, które odbywają się w Szwajcarii. Biało-czerwoni zajęli bowiem 15. miejsce. Zwyciężyli Francuzi przed Szwajcarią i Włochami.

W polskiej ekipie jako pierwszy na trasę ruszył Marek Konwa i swoją rundę zakończył na 4. miejscu z niewielką stratą do prowadzących Niemców. Na drugie okrążenie wyruszył Kornel Osicki, któremu przytrafił się defekt; na metę dotarł dopiero na 17. miejscu. Na prowadzenie wówczas wyszli Holendrzy.

Na trzeciej polskiej zmianie jechał junior Bartłomiej Wawak, którego większość przeciwników było... przeciwniczkami. Polak wykorzystał szansę i na mecie zameldował się na 9. pozycji. Na pierwszym miejscu wciąż byli Holendrzy.

Przyszedł czas na ostatnią zmianę i Maję Włoszczowską. Jednak jej pogoń za dobrym miejscem, w dodatku w rywalizacji z praktycznie samymi mężczyznami i przed sobotnią rywalizacją indywidualną, była chyba bezcelowa. Dalekie miejsce i spora strata czasowa nie rokowała najlepiej, więc nie warto było stawiać wszystkiego na jedną kartę. Ostatecznie Polska zajęła 15. miejsce.

Źle sprawę rozegrali Holendrzy, którzy na ostatnią rundę wystawili orliczkę. Anne Terpstra nie tylko nie zdołała obronić pierwszego miejsca, ale także drugiego i trzeciego. Holendrzy rywalizację zakończyli ostatecznie na 6. miejscu.

Michał Kowalczyk (Mróz ActiveJet) w imponującym stylu wygrał zawody XC o Puchar Wielkopolski - Thule Cup 2011 trzeciego lipca 2011 w Żerkowie. We wspólnym wyścigu zawodników elity i swej kategorii wiekowej (junior) przyjechał na linię mety jako pierwszy. Dystans 28,8 kilometrów (6x4,8 km) pokonał w czasie 1:20:19 h.

Wygrała Francja przed Szwajcarią (41 sekund straty) i Włochami (54 straty). Polska straciła do nowych mistrzów świata 4:09 min.

Ekipa Francji jechała dystans 20.75 km w składzie Fabien Canal (U23, czas 12:56 - 13. miejsce), Victor Koretzky (junior, czas 13:10 - 5. miejsce), Julie Bresset (elita kobiet, czas14:59 - 3. miejsce) i Maxime Marotte (elita mężczyzn, czas 12:59 - 1. miejsce) w czasie 54:04 min.

Trzy najlepsze sztafety przyjęły strategię jazdy - orlik, junior, elita kobiet i elita mężczyzn. Najszybciej rundę przejechał Niemiec Manuel Fumic w czasie 11:45 min. Czas Marka Konwy (11:58 min.) był czwartym czasem dnia. Startowały 22 ekipy.

xxx

Szwajcarka Linda Indergand z czasem 57:30 min. została mistrzynią świata juniorek MTB XC na rok 2011. W środowym wyścigu srebro wywalczyła Niemka Lena Putz (2:19 min. straty), a a brąz Włoszka Julia Innerhofer (2:44 min.).

Świetnie zaprezentowała się Monika Żur, która uplasowała się na 8. pozycji (7:00 min.). Kolejna z reprezentantek Polski - Marta Turoboś była 18 (9:34 min. )., a Aleksandra Podgórska nie ukończyła rywalizacji.

W wyścigu juniorek wystartowało 36 zawodniczek. Dwie z nich nie ukończyły rywalizacji.

xxx

Aż 31 reprezentantów Polski wystąpi w mistrzostwach świata w kolarstwie górskim i trialu, które rozpoczęły się we wtorek w szwajcarskim Champery.

Polskę reprezentować będzie 12 kobiet i 19 mężczyzn w czterech konkurencjach - cross country (XCO), downhill (DH), fourcross (4X) i trial.

Skład reprezentacji Polski na MŚ:

cross country
elita mężczyzn - Marek Galiński, Adrian Brzózka
elita kobiet - Maja Włoszczowska, Anna Szafraniec, Magdalena Sadłecka, Katarzyna Solus-Miśkowicz, Aleksandra Dawidowicz
mężczyźni U-23 - Marek Konwa, Piotr Brzózka, Kornel Osicki
kobiety U-23 - Paula Gorycka, Weronika Rybarczyk
juniorzy - Bartłomiej Wawak, Michał Kowalczyk, Konrad Gorzelak, Adrian Kucharek (rezerwowy)

trial
Karol Serwin, Paweł Reczek, Krystian Woźniak, Piotr Surga, Stefania Staszel, Sonia Klich.

Krótki komentarz

Aleksandra Dawidowicz, Weronika Rybarczyk, Marek Konwa i Michał Kowalczyk - czworo tych zawodników to Wielkopolanie.

Ola Dawidowicz i Marek Konwa brali udział już w mistrzostwach świata, ale dla Weroniki Rybarczyk (studentki Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu) i Michała Kowalczyka (ucznia Liceum Ogólnokształcącego w Swarzędzu) - to debiut w imprezie najwyższej rangi.

Za całą polską ekipę, bardzo liczną - aż trzydzieści jeden osób, tego jeszcze nie było (brawa dla prezesa Polskiego Związku Kolarskiego Wacława Skarula), za trenera Marka Galińskiego i jego podopiecznych wypada trzymać kciuki. I życzyć im medali.

Zielonogórzanin Marek Konwa od pewnego czasu mieszka w Wielkopolsce, pokochał nie tyllko stolicę Pyrlandii, jest w dobrej formie, co dziś udowodnił jazdą w sztafecie. Oli Dawidowicz życzyć należy powrotu do formy sprzed dwóch lat, gdy w dalekiej Australii jechała po tytuł mistrzyni świata w kategorii U23.

Weronika Rybarczyk i Michał Kowalaczyk są młodą nadzieją polskiego MTB. Wyrośli w minionych latach na Pucharze Wielkopolski - Thule Cup, w tych dniach walczą z najlepszymi z całego świata w szwajcarskim Champery.